Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry zimą

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry zimą

Początek jesieni to dobry czas na przearanżowanie codziennej pielęgnacji tak, aby skóra przetrwała ten czas w jak najlepszej kondycji. Szczególnie zimowe miesiące, ze wszystkimi ich aspektami, stanowią prawdziwe wyzwanie dla delikatnej skóry twarzy i dłoni. Niskie temperatury na zewnątrz w połączeniu z ciepłym i suchym powietrzem w domu osłabiają barierę ochronną skóry, która staje się zaczerwieniona i bardzo sucha.

Tutaj znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoją skórę zimą!

Postaw na letnią wodę

Relaksujące kąpiele z pianką lub długie, gorące prysznice to szczególnie kusząca wizja w czasie jesienno-zimowym. Niestety, zbyt ciepła woda sprawi, że już osłabiona bariera ochronna skóry może zostać uszkodzona i pojawią się podrażnienia. Dlatego spróbuj wziąć letni prysznic i używaj łagodnych żeli do mycia, najlepiej do skóry wrażliwej.

Oczyszczaj, ale delikatnie!

Przesuszona i wrażliwa skóra to łatwy przeciwnik, który nie ma szans w starciu z agresywnym środkiem myjącym. Dość szybko skóra zareaguje podrażnieniami, takimi jak zaczerwienienie, pieczenie i uczucie napięcia. Ponieważ naturalna bariera ochronna skóry jest już osłabiona przez zimno, wskazane jest stosowanie delikatnego balsamu lub kremu oczyszczającego. Przede wszystkim unikaj toników i żeli zawierających alkohol oraz agresywnych peelingów.

Poklepuj, nie pocieraj!

Po oczyszczeniu osusz twarz i ciało delikatnie przykładając ręcznik do skóry. Dzięki temu unikniesz podrażnień. Naturalna bariera ochronna skóry źle znosi tarcie, więc pamiętaj o czystym i miękkim ręczniku. Jeśli skóra Twojej twarzy jest wyjątkowo wrażliwa, warto sięgnąć po ściereczkę muślinową, która jest wyjątkowa delikatna. Dodatkowo możesz wykorzystać ją podczas demakijażu lub do zmywania maseczki.

Zatrzymaj nawilżenie!

Dlaczego skóra tak szybko staje się sucha, gdy na zewnątrz robi się zimno? Dzieje się tak, ponieważ w niskich temperaturach nasze gruczoły łojowe wytwarzają mniej sebum czyli ochronnej warstwy tłuszczowej. Dodatkowo ogrzewanie sprawia, że powietrze w pomieszczeniach staje się suche, a płaszcz hydrolipidowy ulega osłabieniu. Dlatego krem na zimę oprócz porcji nawilżenia powinien zawierać substancje natłuszczające, które zatrzymają wilgoć w skórze. Bardziej bogaty krem stworzy warstwę ochronna, która zapobiegnie utracie nawilżenia. Dodatkowo wieczorem warto sięgnąć po silnie nawilżającą maseczkę, a następnie użyć odżywczego serum. Pamiętaj, żeby unikać lekkich kremów bazujących na wodzie. Takie formuły sprawdzą się idealnie latem!

Nawilżacz powietrza

Spróbuj zniwelować oddziaływanie suchego powietrza na skórę przez umieszczenie mokrego ręcznika w sypialni. Alternatywą do tego domowego sposobu są specjalne nawilżacze powietrza, które utrzymają optymalną wilgotność w pomieszczeniu. Dzięki temu unikniesz przesuszenia skóry oraz błon śluzowych.