Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny i praktyczne rady

Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny i praktyczne rady

Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Sama myśl o znacznej utracie włosów budzi niepokój w większości z nas. Włosy są bardzo istotnym elementem naszego wyglądu, tożsamości oraz ekspresji. Kiedy ubywa ich na głwoie, a przybywa na grzebieniu i podłodze w całym mieszkaniu, łatwo zacząć panikować.

Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Pierwszym krokiem powinna być właściwa diagnoza. Powodów utraty włosów jest mnóstwo i czasem kilka z nich występuje równolegle. Pamiętaj, że nie da się "przywrócić do życia" mieszków włosowych, które są nieaktywne od dłuższego czasu! W tej sytuacji należy działać szybko i precyzyjnie. Oto najczęstsze przyczyny utraty włosów:

 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej, ciąża i menopauza
 • Infekcja, przewlekła choroba lub osłabiony układ odpornościowy
 • Niedobór mikroelementów takich jak żelazo, cynk oraz witaminy A, B, C, E
 • Predyspozycje genetyczne
 • Zbyt ciasne upinanie włosów np. w warkocz lub kok
 • Agresywne rozjaśnianie lub trwała ondulacja
 • Zaburzania odżywiania lub bardzo restrykcyjna dieta
 • Choroba autoimmunologiczna

Jak widać powyżej, jest tak wiele czynników, które wpływają na wzrost włosów, że ciężko jest dokładnie określić gdzie może leżeć problem.

Kto lub co może pomóc?

Z reguły, pierwszą reakcją jest wystukanie hasła „wypadanie włosów” w wyszukiwarce, a następnie zderzenie się z blisko 6 milionami wyników. Lektura mniej lub bardziej trafnych wyszukań może przytłoczyć każdego, często zawierając sprzeczne informacje. Od wskazówek i rad poprzez domowe specyfiki wątpliwej skuteczności po ekskluzywne i kosztowne kuracje, które obiecują cuda. Znajdziesz tu wszystko! W tym wypadku internet nie jest najlepszym doradcą. Szukanie tu remedium przy tak indywidualnej przypadłości jest stratą czasu i nerwów.

Co mogę zrobić? Kiedy należy iść do lekarza?

Obserwuj dokładnie, jak postępuje proces wypadania włosów w Twoim wypadku. Może ostatnio zmieniłaś sposób odżywiania lub znacznie zmienił się Twój styl życia. W przypadku długich włosów łatwo jest sprawdzić, czy mamy do czynienia z naturalnym procesem czy ze schorzeniem. Jeśli w ciągu dnia tracisz około 100 włosów to jest zupełnie normalna ilość i nie masz się czym martwić.

Jeśli wypadanie włosów jest wyraźnie widoczne i tracisz włosy "garściami", natychmiast udaj się na konsultację z trychologiem lub lekarzem dermatologiem. Przed pierwszą wizytą postaraj się dokładnie opisać, kiedy zaczęło się wypadanie włosów, jak się ono objawia lub czy w rodzinie występują przypadki łysienia genetycznego. Im więcej informacji przekażesz lekarzowi, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Oto kilka pytań pomocniczych, na które warto sobie odpowiedzieć:

 • Czy wypadanie włosów jest częstym problem w Twojej rodzinie?
 • Masz już łysiny lub zakola? Czy nagle tracisz znaczną ilość włosów?
 • Czy zaczęłaś przyjmować leki?
 • Czy zmieniłaś dietę?
 • Czy ostatnio miałaś dużo stresu w sferze zawodowej lub prywatnej?

Stanowczo odradzamy Ci wszelkiego rodzaju domowe specyfiki! Możesz nieświadomie pogorszyć swój stan. Przy tej przypadłości, jak przy każdym innym schorzeniu, potrzebujesz indywidualnej terapii dostosowanej do Twoich potrzeb.