Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi: zbieramy na rzecz Pink Ribbon

Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi: zbieramy na rzecz Pink Ribbon

Niestety rak piersi jest nadal najczęściej występującym nowotworem u kobiet.

Diagnoza raka piersi nie jest sama w sobie wyrokiem, ponieważ jeśli guzek zostanie odpowiednio wcześniej wykryty i zlokalizowany około 90% przypadków można wyleczyć. Szacuje się, że około połowa wszystkich ofiar tej choroby mogłaby żyć dłużej, gdybyśmy zwracali uwagę na zdrowszy styl życia oraz korzystali z różnego rodzaju profilaktyki.

Nie mamy naukowych podstaw, aby jednoznacznie stwierdzić, co powoduje raka piersi, jednak do czynników ryzyka możemy zaliczyć otyłość, niezdrowy tryb życia: złą dietę, mało ruchu, alkohol, nikotynę oraz cukrzycę typu 2.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka: badanie wykonywane przez ginekologa, usg czy mammografia to trochę za mało, ponieważ badanie te wykonujesz raz w roku lub rzadziej. Najważniejsze jest comiesięczne samobadanie piersi. Możesz przeprowadzić je łatwo i szybko, najlepiej kilka dni po miesiączce. Jeśli podczas badania wykryjesz jakieś zmiany, umów się od razu na wizytę do specjalisty w celu dokładnej kontroli.

Samobadanie i profilaktyka

Regularne samobadanie piersi to bardzo ważna część profilaktyki raka piersi. Postaw na dobry olejek do masażu np. organiczny Boobs Oil, który jest pełen przeciwutleniaczy, stymuluje metabolizm i pobudza układ limfatyczny. Poprawia również krążenie krwi, co oznacza, że komórki skóry są zaopatrywane w składniki odżywcze. Skóra staje się miękka, jędrna i zdrowa. Dodatkowo masaże piersi wzmacniają świadomość własnego ciała i więź z samym sobą!

Chcemy zwrócić większą uwagę na zdrowie piersi i przekonać wszystkie kobiety o znaczeniu samobadania. Raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce zbadaj piersi. Postaw też na profilaktyczne badania lekarskie.

Podziel się wiedzą!

Porozmawiaj o tym z mamą, siostrą, najlepszą przyjaciółką. Niestety wciąż wiele osób nie wie, jak ważna jest rola samobadania piersi w profilaktyce raka piersi.

Przekazujemy!

1 października, w Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi, przekazujemy 1€ z każdego zamówienia na kampanię Pink Ribbon organizowaną przez "Krebshilfe Steiermark", aby pomóc osobom dotkniętym chorobą. Zamów teraz!

Fakty:

  • Rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet.
  • Dzięki wczesnej diagnozie około 90% przypadków można wyleczyć.
  • Częściej dotyka kobiety bezdzietne.
  • Pierwsza udokumentowana mastektomia związana z nowotworem miała miejsce około 500 r.n.e.
  • Około 1% zdiagnozowanych przypadków raka piersi dotyka mężczyzn.
  • Lewa pierś jest dotknięta 5-10% częściej niż prawa.
  • Najczęściej dotyka kobiety w wieku od 45 do 69 lat.
  • Rocznie w UE wykrywa się ok. 350 000 przypadków (dane szacunkowe na 2020 r.)