Ochrona przeciwsłoneczna: fakty i mity

Ochrona przeciwsłoneczna: fakty i mity

Świadomość na temat skóry cały czas rośnie. Wystawiona na działanie promieni słonecznych niezabezpieczona niczym skóra to praktycznie gwarancja poparzeń, plam pigmentacyjnych, przyspieszonego starzenia, a w najgorszym wypadku raka skóry. Dzisiaj chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące skóry i słońca.

Czy wiedziałeś o tym …?

... według ankiety przeprowadzonej wśród 2500 rodzin przez Uniwersytet w Erlangen tylko 30 procent ankietowanych stwierdziło, że traktuje temat ochrony przed słońcem tak samo poważnie na co dzień, jak na wakacjach. Oznacza to, że codziennie o ochronę przeciwsłoneczną dba tylko 750 dorosłych i dzieci. Jednak w starciu ze słońcem obowiązuje zasada: Zawsze chroń skórę, gdy tylko planujesz przebywać na słońcu przez dłuższy czas!

...według badań przeprowadzonych przez Brown University w Rhode Island, pięć oparzeń słonecznych przed ukończeniem 20 roku życia ogromnie zwiększa ryzyko raka skóry?

… regularne wizyty w solarium podwajają ryzyko zachorowania na czerniaka? Sztuczne promieniowanie UV jest również szczególnie szkodliwe dla oczu i może mieć poważne konsekwencje, takie jak fotochemiczne uszkodzenie siatkówki.

… klasyczne powiedzenie „Jestem już opalona, nic mi się już nie stanie!” jest błędne? Wstępnie opalona skóra nie jest odporna na oparzenia słoneczne i również musi być chroniona! Gdybyś miał porównać własną ochronę skóry poprzez samoopalanie z filtrem przeciwsłonecznym, mielibyśmy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynoszący zaledwie 1,5.

… odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest tak samo ważna dla naszych oczu, jak i dla naszej skóry? Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z etykietą UV-400, szczególnie kiedy mocno świeci słońce. Bez względu na porę roku!

… nawet wodoodporne produkty przeciwsłoneczne wymagają ciągłego odświeżania? Po dwóch 20-minutowych pobytach w wodzie nadal dostępna jest tylko połowa oryginalnej ochrony. Dlatego obowiązuje zasada: po kąpieli należy dobrze osuszyć skórę i ponownie nałożyć filtr. Aby zapewnić pełną ochronę, krem przeciwsłoneczny należy nakładać wyłącznie na całkowicie suchą skórę!

… woda może wielokrotnie zwiększać promieniowanie UV?

Co oznaczają oznaczenia UVA i UVB dla produktów przeciwsłonecznych?

Promienie UVA wnikają głęboko w skórę, aż do skóry właściwej i są przede wszystkim odpowiedzialne za starzenie się skóry. Atakują sieć kolagen/elastyna, a także odpowiadają za powstawanie plam starczych.

Promienie UVB przenoszą całą energię do górnej warstwy skóry (naskórka). Chociaż zwiększają one pigmentację ochronną skóry, są również odpowiedzialne za często bolesne oparzenia słoneczne.

Oba rodzaje promieniowania mogą wywołać raka skóry i poważnie uszkodzić skórę!


Zasadniczo dla wszystkich produktów ochrony przeciwsłonecznej obowiązuje zasada: regularność i reaplikacja.